
Booking.com hangt een boete van 490 miljoen euro van de Spaanse mededingingsautoriteit CNMC boven het hoofd.
Het boekingsplatform zou volgens de Spaanse toezichthouder zijn dominante positie op de markt misbruiken.
Het besluit moet nog officieel bekend worden gemaakt, maar Booking.com heeft via een voorlopig oordeel te horen gekregen dat de megaboete eraan komt.
Booking.com maakte het nieuws zelf bekend in een toelichting op de kwartaalcijfers die donderdagavond werden gepresenteerd. Dat ging niet geheel vrijwillig, want vanwege Amerikaanse beursregels moest Booking.com de boete al melden, ook al is die nog niet officieel opgelegd.
Het bedrijf zegt weinig details te kunnen geven over de inhoud van het besluit, zegt een woordvoerder tegen het Financieele Dagblad.
Het gaat om meerdere zaken rond marktcompetitie, zoals de voorwaarde die Booking.com oplegt aan hotels en vakantieaccommodaties op zijn platform om niet elders tegen een lagere prijs aan te bieden.
De Spaanse toezichthouder kondigde al in 2022 een onderzoek aan naar Booking.com. Het vermoeden bestond dat Booking.com misbruik maakte van zijn machtspositie, waarvan hotels en reisorganisaties in Spanje de dupe zouden zijn. Dat onderzoek volgde op klachten van de Spaanse vereniging van hotelmanagers en de hotelvereniging van Madrid.
Pensioenfonds Reisbranche
In de donderdagavond gepresenteerde cijfers noemt Booking.com ook een verlies van 255 miljoen euro als gevolg van een uitspraak van de Nederlandse rechter dat Booking zich moet aansluiten bij het pensioenfonds voor de reisbranche (onderdeel van pensioenfonds PGB).
Aanvankelijk meldde het bedrijf nog dat dit 405 miljoen euro zou kosten, schreef TravMagazine al eerder.
In het volledige boekjaar 2023 noteerde Booking.com een omzet van 21,4 miljard dollar, omgerekend bijna 20 miljard euro. Dat is 25 procent meer dan het voorgaande jaar, toen 17,1 miljard dollar werd omgezet.
De nettowinst bedroeg afgelopen jaar 4,3 miljard dollar (bijna 3,9 miljard euro), ofwel 40 procent meer dan in 2022.
Topman Glenn Fogel spreekt van een sterk einde van 2023. ‘Voor het volledige jaar hebben we een belangrijke mijlpaal bereikt met meer dan 1 miljard overnachtingen geboekt op onze platforms, en we hebben recordniveaus bereikt van bruto-omzet, inkomsten en operationele winst.’
Fogel vervolgt: ‘We hebben vertrouwen in de lange termijngroei van vrijetijdsreizen en in de kansen die er voor ons bedrijf liggen, terwijl we ons blijven inzetten om een beter aanbod en betere ervaring te bieden voor onze leveranciers en reizigers.’